САДОВІ СЕКАТОРИ –
минуле і сьогодення

Старовинний садовий ніж

Всього пару сотень років тому найголовнішим і абсолютно універсальним знаряддям праці кожного садівника був обрізний ніж, за допомогою якого в саду доводилося виконувати найрізноманітнішу роботу: обрізання гілок, підготовку живців і зрізання квітів. Це вимагало віртуозного володіння інструментом і неймовірну спритність, на яку далеко не кожен був здатний.

Принцип роботи секатора

У наш час левова частка робіт в саду виконується за допомогою секатора. Звідки ж він узявся?
Винайшли секатор у Франції понад 200 років тому – в 1815 році (фр. secateur, від лат. seco – сєку, ріжу).

Винахідник секатора – маркіз Бертран де Молевілль. Це був дивний незграбний інструмент, що нагадував великі ножиці. Однак замість двох різальних лез перший секатор мав одне потовщене лезо (опорне) для підтримки гілки, а друге – різальне (яке, власне, і різало деревину). Використовувався новий інструмент виключно для обрізки виноградної лози. Секатор дозволяв виконувати чисті та акуратні зрізи, завдяки чому рубець швидко загоювався. Сучасний секатор – це садовий інструмент для обрізки пагонів і тонких гілок дерев при формуванні і проріджуванні їх крони, а також для обрізки кущів і виноградної лози. Секатори широко використовуються також при зборі винограду. З появою секаторів робота в саду стала легшою і продуктивнішою.

З плином часу секатор удосконалювався, і незабаром з’явилися інші його різновиди. Так, наприклад, за рахунок подовження різальних пластин були отримані садові ножиці, а завдяки потовщенню і зміні конфігурації опорного леза і подовження ручок з’явилися сучасні кущорізи та сучкорізи.

Всі секатори у своїй роботі використовують принцип «гострого різу». Цей принцип заснований на тому, що робоче лезо секатора має розрізати гілку так само добре, як і садовий ніж, залишаючи чистий і рівний зріз, тим самим забезпечуючи швидке загоєння порізів деревини та формування рівного рубця.

Тому всі професійні секатори розроблені таким чином, щоб наносити якомога менше пошкоджень дереву, а також забезпечувати продуктивну і довговічну роботу секатора.

В сучасних секаторах в основному застосовані два варіанти:

Секатор с паралельними лезами

Цей секатор працює таким чином, що робоче лезо ковзає по опорному. У більшості секаторів цього типу різальне робоче лезо має опуклу поверхню, а протирізальна пластина, або упор, – увігнуту. Така конструкція дозволяє лезам секатора краще захоплювати і утримувати відрізану гілку, щоб міцно фіксувати її в момент різу. При цьому в місці утримання гілки виникає ефект «втягування» гілки між лезами. Тому ці секатори часто називаються «обвідними». Це найбільш поширений вид секатора, який використовується для всіх видів обрізки в саду.

Принцип роботи секатора с паралельними лезами

а) робоче лезо врізається в гілку, а опорне підтискає її знизу;

б) через неправильне регулювання секатора відрізана частина гілки може деформуватися;

в) отриманий зріз залишається чистим і матиме чисту й рівну поверхню.

Секатор з ковадлом

Цей секатор не ріже гілку, а рубає її, тобто працює за принципом гільйотини.

У цьому типі секатора рухоме лезо (гільйотина) розрізає деревину доти, доки не зустріне упор в тверду опору – ковадло. Ковадло виготовляється з більш м’якого металу, щоб при зіткненні з ним вістря робочого леза не деформувалось.

Такий тип секатора використовується в основному для очищення саду від мертвих і майже сухих гілок (санітарна обрізка), але він може також застосовуватися і для розрізання інших м’яких матеріалів (гума, пластмаса, мотузки).

Секатор з ковадлом переважно треба використовувати для обрізки рослин з твердою деревиною.

 Робоче лезо подібне до сокири, легко входить у тверду деревину і розсовує (розколює) її волокна. Такий інструмент ефективний також при різанні смолистої деревини (хвойні породи), оскільки йому не загрожує злипання лез.

Секатор цього типу не рекомендується використовувати для обрізки деяких видів фруктових дерев, оскільки він деформує кору гілки, – це призводить до поганого загоєння ран.

У багатьох секаторів з ковадлом робоче лезо опускається на середину широкої протирізальної пластини, яка має неглибоку впадину в тому місці, на яке опускається різальне вістря. Але є секатори, в яких різальне лезо опускається ближче до одного з країв ковадла – це дозволяє проводити обрізування ближче до стовбура дерева.

Принцип роботи секатора з ковадлом

а) робоче лезо врізається в гілку, а опорне підтискає її знизу;

б) через неправильне регулювання секатора відрізана частина гілки може деформуватися;

в) отриманий зріз залишається чистим і матиме чисту й рівну поверхню.

Аналіз ринку сучасних професійних садових секаторів

Сьогодні на українському ринку широко представлені чотири компанії, які виробляють професійні садові секатори: BAHCO, FELCO і LÖWE. З них компанії FELCO, BAHCO виробляють секатори в основному першого типу – обвідні секатори, а компанія LÖWE виробляє професійні секатори обох типів (обвідні і з ковадлом), а також секатори гібридної технології (які суміщають у своїй конструкції технологію обвідних секаторів і секаторів з ковадлом).

Найцікавіша історія появи секаторів в компаніях LÖWE і FELCO, оскільки вони стали родоначальниками двох різних класів секаторів, які стали зразками для всіх інших виробників секаторів у світі.

LÖWE

У 1923 році німець Вальтер Шредер винайшов перші в світі універсальні ножиці з ковадлом і отримав на них промисловий патент. Це стало початком виробництва секаторів з ковадлом. Ці секатори виглядали так, як показано на мал.4 (перший в світі секатор з ковадлом).

Перший в світі секатор з ковадлом

У 1925 році логотипом компанії був обраний «лев на зубчастому колесі», що на той момент символізував лідера в промисловому виробництві секаторів.

Застосування спеціальної сталі та патентованого процесу її загартовування дозволило компанії LÖWE забезпечити лезам неперевершену міцність; ці секатори поєднують в собі довговічність, надійність і простий дизайн. Кожна деталь секаторів сконструйована професіоналами і виробляється виключно у Німеччині.

Секатор LÖWE 7

1. Ергономічне руків’я
2. Прецизійний болт
3. Пружина
4. Гвинт кріплення запобіжного стопора
5. Гвинт для регулювання відкриття лез
6. Корпус руків’я виготовлений зі спеціальної сталі
7. Дуже міцне та гостре різальне лезо
8. Ковадло виконано з м’якого металу (цинк)
9. Гвинт для швидкої заміни ковадла
10. Запобіжний стопор

На сьогодні LÖWE виробляє десять різних типів ручних секаторів і п’ять типів сучкорізів. Постійний контроль за якістю та впровадження найновіших технологій дозволило компанії LÖWE стати провідною компанією у світі, яка виробляє садовий і промисловий інструмент.

Продукція компанії LÖWE продається більш ніж у 80 країнах світу. Сучасний секатор LÖWE, вироблений за гібридної технології.

FELCO

Компанію FELCO заснував швейцарець Фелікс Фліш в 1945 році. В кінці Другої світової війни багато заводів почали масово переходити на виробництво мирної продукції, і Фліш вирішив створити власне підприємство з виробництва високоякісних професійних секаторів, використовуючи нові технології обробки металів. Він спроектував легкий і водночас міцний і надійний секатор, застосовуючи технологію кованого алюмінію. У нього народилася ідея – покрити металеві руків’я секатора пластиком червоного кольору, щоб інструмент легко було шукати в траві. Так народилася марка FELCO, і секатор перейшов з категорії простого сільськогосподарського інвентарю в ефективне і точне знаряддя праці, сконструйоване за принципами сучасної механіки.

Фелікс Фліш постійно вносив поліпшення у дизайн і ефективність роботи своєї продукції, і досяг загального визнання в світі у найвимогливіших садівників-професіоналів. Секатори FELCO зараз можна придбати більш ніж у 120 країнах світу.

Фелікс Фліш, розробляючи свій перший секатор, визначив основні вимоги до нього:

1. Секатор повинен бути легким.
2. Основні частини секатора повинні бути стійкими до корозії.
3. Секатор повинен зручно лежати в руці і мати теплі, яскраві руків’я.
4. Секатор повинен мати ефективну різальну систему з хорошим регулюванням сходження лез.

Ці вимоги актуальні і на сьогодні.

Конструкція сучасних професійних секаторів

На сьогодні конструкція професійного секатора досягла своєї досконалості й виробникам дуже складно в ній щось змінити. Конструкція одного з найдосконаліших секаторів.

Конструкція секатора

  1. Робоче лезо

– Висока різальна здатність робочого леза досягається за рахунок його геометрії, розробленої відповідно до принципу «гострого різу», а також за рахунок заточки леза на спеціальних верстатах.

– Тривалий термін експлуатації леза досягається шляхом спеціальної термообробки. Якщо лезо загартоване занадто сильно, воно буде дуже крихким. Якщо лезо загартовано недостатньо, воно буде неміцним і швидко тупитиметься.

– Кути заточування лез виконуються під суворо певним кутом. Також вони мають бути дуже гострими, для досягнення чистого розрізування без розщеплювання рослинної тканини, але такої товщини, щоб різальні кромки не стали занадто тендітними.

  1. Опорне лезо

– Під час виготовлення опорного леза секатора підтримується найсуворіший контроль його геометрії для точної відповідності поверхні робочого леза.

– Опорне лезо зігнуто і зазвичай забезпечено спеціальним жолобком для стікання соку рослин, щоб виключити забруднення і залипання різальних поверхонь.

– Вигин опорного леза також допомагає найкраще захопити гілку та втримати її під час зрізу, а також щоб зменшити ризик відскоку гілки після того, як вона буде відрізана.

  1. Болт і гайка.

– Кожен виробник зазвичай патентує стримувальний болт і затяжну гайку, оскільки саме вони забезпечують утримання лез суворо паралельними. Для нормальної роботи секатора леза мають бути оптимально затягнені.

  1. Буфер (амортизатор).

– Буфер необхідний для пом’якшення віддачі при змиканні лез секатора. Багаторазові жорсткі поштовхи (віддача) в долоню руки в результаті інтенсивної роботи в саду можуть призвести до болю і пошкодженню кисті руки.

  1. Пружина.

– Запобігає злипанню лез і забезпечує м’яке відкриття і закриття секатора. Зазвичай пружина виготовляється з міцної нержавіючої пружинної сталі та її експлуатація розрахована на тривалий термін.

  1. Механізм замка.

– Призначений для фіксації лез секатора в закритому стані.

  1. Руків’я та їх покриття.

– Руків’я виготовляють з різноманітних міцних матеріалів, таких як сталь, кований алюміній, армоване скловолокно. Забарвлення обирають яскраве, щоб інструмент легко можна було побачити на землі серед трави. Руків’я покривають спеціальними матеріалами, які на дотик здаються теплими. Це може бути покриття з пластику, каучуку чи спеціальної фарби.

Першою компанією, яка стала застосовувати пластмасові руків’я в секаторах і сучкорізах, стала фінська компанія Fiskars.

Її розробники почали широко використовувати армований скловолокном поліамід для виготовлення руків’я інструментів.

Металеві частини секаторів, такі як опорне лезо або кріплення різального леза, встановлювалися в спеціальні форми термопласт-апаратів, в які засипалися гранули поліаміду. Вони розігрівалися і в рідкому вигляді заповнювали форми.

Такі руків’я виходили досить дорогими, але вони були легкими, практично не руйнувалися (скловолокно робить матеріал в’язким), негорючими, амортизаційними і мали термо- та електроізоляційні властивості (були теплими на дотик).

Оскільки гранули армованого скловолокном поліаміду мають чорний колір, руків’я секаторів Fiskars – ЧОРНІ.

Шведська компанія Bahco пішла іншим шляхом – вона розробила одно- і двокомпонентні пластикові руків’я цегляно-червоного і червоного кольору, які мали схожу технологію виробництва (виконані з композитних матеріалів з м’яким гумовим покриттям у верхній частині).

У руків’ях професійного секатора BAHCO PRADINES зроблені спеціальні поглиблення і отвори, до яких на болтах кріпляться леза. Таке інженерне рішення дозволяє підібрати і руків’я, і леза ІНДИВІДУАЛЬНО для кожного користувача!

Пластик, який використовується для руків’я секаторів, повинен бути якісним, а встановлювані в нього металеві частини повинні мати спеціальні поглиблення, щоб метал надійно з ним з’єднався.

Недоліком секаторів з пластиковими руків’ями є те, що вони практично не ремонтуються, оскільки з’єднання леза і руків’я нерозбірне і, у разі поломки або зносу, потрібно замінювати більшу частину інструменту повністю!

Види секаторів

Професійні секатори – це садові інструменти, які призначені для тривалої роботи, і тому їх конструкція складається з повністю замінних деталей.

У таких секаторах можлива заміна леза в разі його пошкодження або появи на ньому глибоких щербин. Замінюється також і опорне лезо в разі його сильного зносу. Це ж саме можна сказати і про його руків’я – зазвичай, на них надається довічна гарантія.

Універсальні секатори – це секатори, які можуть виконувати роботу також як і професійні секатори, але в їх конструкцію введені елементи економії. Леза і руків’я, зазвичай, в них нерозбірні, і економія є в пристроях фіксації або регулювання зведення лез.

У цій статті ми розглянули основні класи та види механічних садових секаторів.

Сподіваюся, ця стаття допоможе садівникам підібрати необхідний якісний інструмент.

Сергій Коженевський
Компанія «Водоспад»

Садові секатори – минуле і сьогодення

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!

ВАМ ТАКОЖ МОЖЕ СПОДОБАТИСЬ

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *