ВАМ ТАКОЖ МОЖЕ СПОДОБАТИСЬ
У міру того, як останнім часом зростає культура роботи з електричним, бензиновим і ручним інструментом, що вже само собою є дуже втішним фактом, на дуже багатьох будівельних майданчиках і виробничих підприємствах почала виникати необхідність працювати не просто «за планом» виконання робіт, а працювати якісно, швидко й ефективно, водночас не порушуючи вимог охорони праці та норм забрудненості приміщень. Будмайданчики, як у Європі, так і в нашій країні переважно сконцентровані в районах житлової або бізнес-забудови. Зважаючи на це, і це цілком природно, боротьба з побічними явищами будівельних робіт (як-то пил і сміття), має важливе значення. Тому найбільші світові виробники будівельних електроінструментів вже давно звернули увагу на такий важливий інструмент, як промисловий пилосос. Ну, а якщо ви представляєте столярну майстерню або цех, виробничі завдання яких тісно взаємопов’язані з великим виділенням відходів матеріалу в процесі виробництва, то вам точно необхідні пристрої, які прийдуть на допомогу і візьмуть на себе нелегке завдання утримання в чистоті як зони робочої поверхні оброблюваного матеріалу, зокрема, так і всього приміщення загалом. Одним із найбільш доступних і корисних таких помічників є пилосос.
Отже, пилосос — машина для прибирання пилу, виробничих відходів і матеріалів, забруднень із різноманітних поверхонь завдяки всмоктуванню (іноді видування) потоком повітря.
Основними конструктивними елементами сучасного типового пилососа є:
Умовно, пристрої пиловидалення (правильна назва прийнятого в побуті позначення пилосос) можна розділити на побутові, професійні та промислові. Ми вже неодноразово зупинялися на опису всіх зазначених видів призначення, тому пройдемося щодо них досить коротко:
— Побутові пилососи здебільшого призначені для прибирання житлових та офісних приміщень, автомобілів, іноді готельних комплексів.
— Професійні пилососи призначені для вологого й сухого прибирання виробничих приміщень у ручному режимі, а також для використання з різноманітними електричними інструментами в автоматичному режимі в разі виконання операцій різання, шліфування, свердління, фрезерування і т. д. під час обробки основних видів будівельних матеріалів, як-то: бетон, камінь, метал, дерево, композити.
— Промислові системи пиловидалення передбачають їхнє використання у великих виробничих приміщеннях на підприємствах і являють собою, зазвичай, цілі інженерні системи або комплекси, спеціально розроблені з урахуванням усіх норм, вимог і правил безпеки, притаманні галузевій специфіці виробництва.
Відповідно, наступним критерієм поділу пристроїв пиловидалення я б назвав критерій мобільності або рухливості: вони бувають переносні або стаціонарні.
— Переносні пристрої пиловидалення найбільш популярні в побутовому і професійному сегментах. Двигуном переносних пристроїв зазвичай є класичний двигун змінного струму. Для споживачів, котрі особливо цінують мобільність, були також розроблені компактні системи з двигуном постійного струму з живленням від акумуляторних батарей.
— Стаціонарні пристрої пиловидалення широко представлені в промисловому сегменті, хоча їхні варіації цілком можуть бути застосовні також у побутовому і професійних сегментах відповідно. Система живлення для таких пристроїв залежить від масштабності проєкту та поставлених перед ним завдань, відповідно роль пневматичного складника може дуже сильно змінюватися від проєкту до проєкту.
З іншого боку, зазначену вище класифікацію за критеріями можна розкрити і в іншому аспекті, а саме: не з погляду застосування в сегментах побутового, професійного або промислового використання, а з погляду співвідношення універсальності й продуктивності конкретного рішення. Тут важливо розуміти, що в споживача стоїть вибір: підлоговий пилосос або вбудований?
Підлогові пилососи є найбільш поширеним, універсальним, мобільним і досить-таки економічним рішенням, виконаним конструктивно в одному загальному корпусі, що дає змогу проводити прибирання майже будь-яких поверхонь, особливо важкодоступних. Плюси очевидні. До мінусів цього рішення можна віднести не найвищу продуктивність.
Вбудовані пилососи — це замкнута інженерна система з відокремленою інсталяцією пилососа і з розвиненою по будівлі системою повітропроводів і пневморозеток для підключення абонентів. Безперечними плюсами такої системи є: висока продуктивність, низький рівень шуму, високий клас очищення приміщення, економічність енергоспоживання. Мінусів не так і багато, але вони істотні: висока ціна рішення і складність монтажу.
Коли ми з вами трохи відчинили завісу над технічним розмаїттям пристроїв пиловидалення, напевно найбільш правильним кроком було б допомогти розібратися споживачам електроінструменту і приладдя з критеріями вибору професійних моделей для вирішення нагальних завдань на будмайданчику або виробництві…
Критерій перший: назва бренду.
У світі є достатня кількість виробників будівельних пилососів професійного рівня. Причому, географія виробників представлена як компаніями, що надають практично повний асортиментний ряд продукції для будівельних і виробничих робіт: Bosch, DeWalt, Makita, Hilti і т. д., так і компаніями, виробнича програма яких більше спеціалізована в певних сегментах (наприклад: бензоінструмент, деревообробка, пилососи, мийки): Husqvarna, Stihl, Festool, Karcher і т. д. Основну вагу в цьому критерії мають два поняття:
1) Які зусилля професійна торгова марка вклала в розроблення нового модельного ряду будівельних пилососів. Тобто споживач мусить розуміти, що він придбаває високоякісний, продуктивний і надійний продукт, здатний виправдати його всі очікування й запити.
2) Як професійна торгова марка представлена у вашому місті, регіоні, країні загалом? Таким чином споживач мусить розуміти, що у нього завжди є можливість правильного вибору як з асортиментного ряду моделей виробника, так і можливість підібрати необхідний комплект змінних/допоміжних пристроїв. Іншими словами, у споживача з’являється гнучкість у комплектації потрібної саме йому системи, а не тієї, яка є в наявності на складі.
Критерій другий: гарантійні зобов’язання, сервісне покриття й наявність запасних частин.
З цим критерієм усе досить-таки зрозуміло.
З гарантійними зобов’язаннями бажано ознайомитися. І, якщо навіть щільність робочого графіка не дає змогу з ними ознайомитися особисто — представник виробника або дилера торгової марки за 5 хвилин коротко зможе з ними вас ознайомити. Сам факт наявності гарантійних зобов’язань — уже індикатор серйозності підходу торгової марки до просування свого продукту. Та і споживач має розуміти, гарантійні зобов’язання — показник лояльності бренду до свого споживача.
Рівень сервісного покриття завжди був серйозним показником під час вибору моделі того чи іншого виробництва. Навіть найбільш висококласний і якісний продукт, на жаль, згодом схильний до природного зносу або ламання через неправильне використання. Головне правило одне — споживач не має залишитися наодинці зі своєю проблемою/поламкою.
Відсоток наявності на сервісному складі запасних частин є теж важливим показником. Цей показник зазвичай не викладається на загальний огляд, але вважається абсолютно нормальним, якщо цей рівень становить 95% і вище. Тут споживачеві відповідь підкаже тільки досвід роботи з інструментом конкретної торгової марки.
Критерій третій: довіра до постачальника (консультанта).
Бізнес будують відносини. Правило, перевірене часом. Тому, якщо у вас є можливість одержати професійну консультацію у вашого постачальника інструменту та приладдя — скористайтеся цим. Імовірніше, знайдеться навіть напрацьоване і випробуване, а отже, надійне, рішення або може бути навпаки: якась цікава інновація зможе приємно здивувати й заощадити ваш фінансовий ресурс або навіть більш цінний ресурс — час.
Критерій четвертий: різновиди робіт і завдань:
4.1. Отже, спробуймо розібратися, які різновиди пилососів вам зможуть знадобитися під час виконання щоденних робочих завдань.
Якщо стоїть завдання прибирання зовнішніх територій, прилеглих до будмайданчиків, і на самому будмайданчику, варто звернути увагу на комбінацію з двох пристроїв: електричної або бензинової повітродувки (як варіант всмоктувальний подрібнювач) і професійного пилососа з великим об’ємом бака для сміття. Наприклад, прекрасно з такого роду завданням могла б впоратися комбінація з ручної Stihl BG 86 (або навіть ранцевої версії BR 500) і пересувного пилососа з баком на 45–50 літрів (як варіант: Bosch GAS 55 M AFC, Makita 447LX з об’ємом пилозбірника на 55/45 літрів відповідно). Водночас я б ще порадив, під час замовлення необхідної моделі з’ясувати: чи дає змогу модель працювати без спеціалізованих мішків для будівельного сміття, тобто збирати вміст прямо в ємність пилососа, або є можливість використовувати звичайні універсальні побутові мішки замість зазначених спеціалізованих. Якщо пилососа дає змогу збирати сміття прямо в бак, або використовувати універсальні мішки — це прекрасна можливість для споживача економії на витратних матеріалах під час серйозних обсягах робіт, які, можливо, і не вимагають високого ступеня очищення.
Якщо постає завдання локального зонування робочого місця, то основним показником, який впливає на вибір моделі, є вид і обсяг матеріалу, що утворюється під час виконання технологічного завдання. Основні види матеріалів, обробка яких вимагає використання пристроїв пиловидалення тієї чи іншою мірою — метал, композити, дерево, абразивні будівельні матеріали, оброблювані переважно алмазним інструментом: бетон/камінь/цегла/газоблок/плитка/азбест.
Під час оброблення металу й композитних матеріалів зазвичай використовуються малорозмірні пилососи (15–30 літрів) класу очищення L. Складність ситуації доповнюється ще тим, що досить-таки невелика частина інструментів для обробки зазначених матеріалів оснащена перехідниками під пристрої пиловидалення, тому для підключення пилососа іноді доводиться користуватися (купувати) додатковими аксесуарами, або винаходити деякі елементи системи самостійно, або за допомогою послуг сторонніх постачальників. На ринку України добре представлені моделі від Bosch, DeWalt, Makita, Hitachi, AEG, Hilti (наприклад, GAS 15 PS від Bosch, DWV 900 L від DeWalt).
Під час оброблення деревини вибір моделі пилососа залежить як від розміру стружки (фракції), так і від кількості в одиницю часу. Відповідно, важливо враховувати вимоги й за якістю очищення. Тому широко застосовуються як малорозмірні, так і великі пилососи, не кажучи вже про те, що багато виробників розробили спеціальний пристрій видалення пилу і стружки із зони робочої поверхні оброблюваного матеріалу, іменоване стружковідсос. Це пристрій чудово сполучається з компактними розпилювальними і фрезерними столами, фуговально-рейсмусними верстатами. На мою думку, досить цікаві моделі в цьому сегменті пропонують Metabo, Jet.
Під час оброблення будівельних абразивних матеріалів при операціях різання, шліфування, свердління, штробіння, під час виконання яких утворюється велика кількість небезпечного для здоров’я людини абразивного пилу, переважно використовуються середні та великі моделі професійних пилососів (25–55 літрів). Тут основна увага споживача звертається на пилососи класу очищення М із погляду правил охорони праці й захисту здоров’я оператора. Крім цього, важливим чинником для вибору стає можливість пилососа працювати з вологими матеріалами та водою. Наприклад, в операціях алмазного різання і свердління бетону, застосування води часто є чинником, необхідним для виконання операції, тому в моделі обраного пилососа просто зобов’язана бути закладена така можливість. Наступною конструктивною перевагою «правильного» будівельного пилососа має бути захист фільтрувального елемента (а іноді й двигуна з компресором) від всмоктуваного будівельного пилу та сміття. Якщо розробник не подбав про надійний захист цих ключових вузлів конструкції, то в момент всмоктування всередину корпусу пилососа, грубодисперсний пил і фракції бетону можуть пошкодити ці вузли та вивести їх із ладу. Дуже рекомендується при такого роду операціях вибирати моделі, ключові вузли яких або не розташовані на шляху проходження основних потоків повітря з повітропроводів, або оснащені захисними елементами.
Ну й найпростішою й головною функціональною особливістю, яка має бути в будь-якого професійного будівельного пилососа — можливість запускатися і вимикатися в автоматичному режимі під час запуску/зупинці інструмента. Ця функція синхронізації надає оператору зосередитися на виконанні конкретної операції.
Якщо стоїть завдання прибирання приміщення, то можна застосувати майже всі відомі та вироблені сьогодні моделі. Тут уже кожен обирає залежно від обсягів прибирання, вимог класу очищення, типів пилозбірника і фільтрувального елементів, комплектів аксесуарів і видів прибирання (суха/волога).
4.2. Клас очищення.
Клас очищення — одне з найважливіших понять, яке завжди повинно братися до уваги під час вибору пилососа. Саме поняття досить широке і вимагає, можливо, розгляду в окремій статті. До того ж, у презентаційних матеріалах виробників саме поняття має досить велику кількість варіацій самої назви, наприклад: пилезахищеність фільтрувального елемента, фільтрувальна здатність, клас пилозахисту і т. д. Що загалом змінює сутність поняття, за всіма цими назвами криється відповідь на запитання: пил якого граничного розміру фільтрувальний елемент пропускає через себе транзитом, а якого розміру — затримується на стінках фільтрувального елемента або елементів? Для розуміння напряму загального розвитку галузі у світовій спільноті були прийняті загальні стандарти. Відповідно, із самого моменту появи класифікації(-ий) рівнів просочування частинок пилу через фільтрувальні елементи було дано потужний поштовх і розвитку безлічі різновидів самих фільтрувальних елементів. На цей момент найбільш відомі й застосовні такі різновиди, як механічні, вугільні, масляні, HEPA, губчасті, фотокаталітичні і електростатичні. У системах пиловидалення часто застосовуються або окремі ці різновиди, або їхні комбінації, залежно від вимог класу очищення повітря і поставлених перед системою прикладних завдань.
Нижче наведу коротку зведену таблицю класів пилозахисту, використовуваних під час виробництва будівельних пилососів:
Загальноприйнята міжнародна класифікація пилу.
L |
Дрібнофракційний пил — зазвичай формується в процесі будівництва. Речовини, що містяться в такій пилюці це: штукатурка, крейда, гіпс, лаки і фарби. |
Пилососи призначені для збирання такого пилу можуть бути не обладнані системою контролю повітряного потоку й мають звичайні нейлонові фільтри. Спосіб утилізації відходів довільний. |
M |
Середньофракційний пил — зазвичай складається з металів і мінералів. Небезпечний для організму.
|
Пилососи, які належать до цієї класифікації, мають бути обладнані серйозною системою фільтрації, що складається з декількох фільтрів із регульованою швидкістю повітряних потоків. Утилізація відходів мусить бути малопильною. |
H |
Високофракційний і небезпечний пил — містить канцерогени, цвіль, віруси й бактерії, мікроби. |
Ці пилососи оснащені складною системою фільтрації, а також системою вимірювання повітряного потоку. Утилізація проводиться в спеціальні упаковані брикети й мусить бути безпильною. |
4.3. Мобільність рішення.
Один із найбільш «комфортних» показників під час вибору професійного пилососа. Тут, мабуть, кожен потенційний споживач професійного пилососа мусить відповісти собі на кілька запитань, і рішення на користь вибору тієї чи іншої моделі стане цілком очевидним. Отже, необхідно буде відповісти на запитання, для якого виду робіт (прибирання) є потреба в професійному пилососі і якими приблизно або точно мають бути параметри класу очищення, потужності, розрідження, сили потоку повітря й розмірів мішка? Чи потрібна функція реверси — видування? Якщо інформації недостатньо — не соромтеся проконсультуватися з фахівцями. З огляду на отримані відповіді, проаналізувати, чи доступні на ринку моделі з заданими параметрами в стаціонарному або пересувному (бензиновому, акумуляторному, мережевому) виконанні? І головне питання, чи зможе вибрана машина виконати поставлені завдання з урахуванням специфіки виробництва?
4.4. Типи пилозбірника, види фільтруючих елементів і аксесуарів.
Майже кожен виробник професійних пилососів пропонує споживачеві досить хороший вибір моделей. Але для того, щоби ще більше урізноманітнити кількість областей застосування кожної моделі, проводиться широкий асортимент аксесуарів та витратних матеріалів як для сухого, так і для вологого прибирання.
З-поміж спеціалізованих пилозбірників найбільше мають попит: паперові мішки й мішки-фільтри, мішки й мішки-фільтри зі штучних матеріалів, мішки для вологого прибирання.
З-поміж фільтрувальних елементів найбільше мають попит: фільтри з целюлози для сухого прибирання, фільтри з поліестеру для сухого та вологого прибирання, фільтри з політетрафторетилену.
З-поміж складників і аксесуарів найбільше мають попит: пластикові та гумові насадки, щітки й подовжувачі; гнучкі шланги в статичному й антистатичному виконанні; муфти та перехідники під різноманітні види інструментів і системи пиловидалення.
Критерій п’ятий: ціна.
Упевнений, що для багатьох із нас одним із найважливіших критеріїв міг би стати і критерій ціни. Не сумніваюся, що зараз споживач не схильний переплачувати за продукт аналогічної якості, але іншого виробника, просто за ім’я бренду на табличці пристрою. Але насправді, висококласних виробників будівельних пилососів у світі не так уже й багато. Тим більше, що багато хто з цих виробників тісно співпрацюють один з одним — спадщина глобалізації світової економіки. Швидше, труднощі вибору необхідної моделі більше залежать від правильності поставлення вхідних завдань і розмаїття вибору в модельному ряду кожного іменитого розробника. Й ось тут, якраз, я б більше звернув увагу на поняття «СЕРВІС за справедливу ціну».
Отже, шановні читачі, я постарався максимально розгорнуто описати такий необхідний на кожному будмайданчику й у домашній майстерні пристрій, як система пиловидалення, сподіваюся, ця стаття допоможе вам зробити правильний вибір і ви придбаєте потрібний для вирішення саме ваших завдань пилосос.
Вадим Супрунов,
спеціально для Hammer
ВАМ ТАКОЖ МОЖЕ СПОДОБАТИСЬ
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!